strona główna » I Podkarpackie Imieniny Krystyn Łańcut 2013 » 1 września-25.września 2013
1 września-25.września 2013

1.09.13. RZESZÓW. Hotel Sportowy – prapremiera spotu filmowego „Krystyna Mazurówna – dwie strony medalu” w reżyserii Arkadiusza Doriana Leśniaka-Moczuka

(Krystyny Podkarpackie: Arciszewska-Budzyń, Bańka, Barkowska, Batorska-Lewkowicz, Boroń-Panicz, Jakubiec,  Kuziemko, Kuźmicz, Leśniak-Moczuk, Małecka, Paśkiewicz, Pietrucha, Powirska, Ragan, Słuja, Stopyra, Szajna, Świadek, Trześniowska, Wróbel, Zawora), sympatycy Krystyn Podkarpackich Bogdan Hadała, Mieczysław Kowal, Tadeusz Pliszka, Marian Buczek, Eugeniusz Moczuk, Bańka. Goście: Teresa Daraż, Alicja menedżer i kierownik muzyczny Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR. Studenci: Rafał Antosz, Halina Borcz, Przemysław Jednacz, Ewelina Kawula,

Prapremiera spotu filmowego „Mazurówna – dwie strony medalu”

w reżyserii Arkadiusza Doriana Leśniaka-Moczuka

Krystyna Mazurówna wystąpiła w roli tytułowej w spocie filmowym realizowanym w Rzeszowie. Filmik ukazuje prawdziwe oblicze życia gwiazd. Jest to humorystyczna opowieść z zaskakującym finałem.

Artystka, tancerka baletowa, mieszkająca od 45 lat w Paryżu bywa częstym gościem w Polsce. Do Rzeszowa została zaproszona przez Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich na XV Jubileuszowy Zjazd Krystyn w marcu 2012 roku. Od tej pory była w Rzeszowie trzeci raz. Dziennikarzom powtarza: „Kocham Rzeszów”. Rok temu przyjechała z córką pianistką Ernestine Bluteau, która dała cztery koncerty na Podkarpaciu. Mazurówna promowała swoją książkę Burzliwe życie tancerki. Krystyny Podkarpackie i ich miłośnicy zapraszają obie paryskie artystki na podobne tournée tej jesieni. Koncerty Ernestine Bluteau połączone z promocją drugiej książki Krystyny Mazurówny Moje noce z mężczyznami oraz pokazem spotu filmowego „Mazurówna – dwie strony medalu” planowane są w Rzeszowie, Tarnowie, Przemyślu, Jarosławiu z wyjazdem koncertowym do Filharmonii we Lwowa.

 

Reżyserem, współautorem scenariusza, aktorem i producentem spotu filmowego jest Arkadiusz Dorian Leśniak-Moczuk, student Warszawskiej Szkoły Filmowej, mieszkaniec Rzeszowa. Pomysłodawczynią scenariusza i odtwórczynią tyłową roli jest sama Krystyna Mazurówna z Francji. Operator kamery Jacek Tomaszewski, jego asystent Stefan Stellen i montażysta Łukasz Matysiak pracują w Warszawie, fotograf Michał Gąciarz przyjechał z Tarnowa, a twórca muzyki Kamil Wróblewski jest mieszkańcem Lublina. Realizacja offowej produkcji była możliwa dzięki życzliwości Firmy Reklamowej Bogaczewicz z Rzeszowa, która udostępniła  młodemu twórcy sprzęt filmowy.

Od 1 września br. spot filmowy znajduje się na portalu You Tube* (Mazurówna – dwie strony medalu). Premiera z udziałem Krystyny Mazurówny zapowiadana jest na przełomie września-października w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Szampańska prapremiera odbyła się 1 września br. w Hotelu Sportowym u gościnnej Krystyny Osuchowskiej - stałym miejscu zebrań Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich. Przybyły na nią Krystyny Podkarpackie, ich sympatycy i studenci grający w filmie.

Początkujący reżyser został uhonorowany przez "aktorki" Krystyny. Otrzymał szachy, co jest przyjęte w tradycji filmowej, by reżyser w swojej pracy postępował logicznie i zachowywał się roztropnie jak szachista. Podarowano mu także książkę Podróż poza wszelkie wątpliwości z wpisem Alicji Krystyny Świadek: Poza wszelkie wątpliwości, Ty na Wajdę nam wyrośnij. Z okazji pierwszych klapsów na planie filmowym oraz pierwszego filmu. W książce autografy złożyły wszystkie Krystyny uczestniczące w prapremierze. Wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich Krystyna Paśkiewicz, mistrzyni ceremonii wręczyła twórcy spotu, wykonaną przez siebie Złotą Palmę, imitującą nagrodę Festiwalu Filmowego w Cannes. A poetyzujące Krysie ułożyły wierszyk o debiucie filmowym.

 

Oda do REŻYSERA

 

Rzeszów miasto nasze schludne

Dzięki Kryśkom nie jest nudne

W imieniny babki cudne

Zaprosiły Mazurównę

 

            Ona Rzeszów pokochała

            Trzy razy nas odwiedzała

            Że artystka niebywała

Reżysera tu poznała

 

W mig się razem dogadali

I scenariusz napisali

Sympatycy Kryś wspaniali

Razem z nimi w filmie grali

 

            Prysnął wreszcie dziadków mit

            Że aktorką być to wstyd

            Powstał więc światowy hit

            By wznieść reżysera na szczyt

 

Szczyt jest wypróbowany

W TVN pokazywany

Wszystkim damom dobrze znany

Z tancerką obtańcowany\

 

Bo Arkadiusz twórca młody

Do szczytowania gotowy

A jako reżyser filmowy

Pozatrudnia białogłowy

 

Sukcesów życzą Krystyny

Ale nie tak bez przyczyny

Po debiucie tym liczymy

Że w Twych filmach wystąpimy        

 

***

Mama po drabinie pnie się

Tata nie zostaje w tyle

Nic dziwnego więc, że synek

Też osiągnąć pragnie wiele.

                        Dziś pokazał filmik własny

Majstersztyk to i perełka

Jak tak dalej popracuje

Czeka go kariera wielka.

Poprzeczkę stawia wysoko

I do wielkich sław krok równa

Gwiazdą w jego pierwszym dziele

- SAMA KRYSIA MAZURÓWNA

            Oskary i globy przed nim

            Świata filmu duch już poczuł

Za lat parę będzie sławny

Nasz Arkadiusz Dorian Moczuk

Na pamiątkę prezentacji Filmu „Mazurówna – dwie strony medalu”

Jedna z Podkarpackich Krystyn, statystka z filmu

                                               Krystyna Małecka

 

Dla zainteresowanych link do filmiku

*http://youtu.be/qm1xW65Ygb8 

25.09.13. RZESZÓW. WOJEWÓDZKI DOM KULTURY. Spotkanie z Krystyną Mazurówną 

Wrześniowy wieczór w Wojewódzkim Domu Kultury nabrał kolorytu w stylu barwnej kobiety zarówno wizualnie jak i osobowościowo. Do Rzeszowa przybyła Krystyna Mazurówna, prosto z Paryża. Umożliwiło to bowiem nowootwarte połączenie lotnicze na tej linii. Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich gościło swoją imienniczkę przez cztery dni. Na spotkanie odbywające się w sali widowiskowej WDK przybyło prawie 200 osób, by uczestniczyć w wydarzeniu z bogatym i urozmaiconym programem. Scenariusz stworzył Arkadiusz Dorian Leśniak-Moczuk, konferansjer spotkania.

Rozpoczął zagadkowo od wymienienia następujących cech kobiety:

ambitna, bezpośrednia, błyskotliwa, brawurowa, bystra, ciekawa świata i ludzi, cierpliwa, dokładna, dynamiczna, dyplomatyczna, ekspresyjne, energiczna, twarda, indywidualistka, inteligentna, konsekwentna,  kreatywna, konserwatywna, marzycielka, odważna, nieostrożna, niepokorna, nierozważna, niezależna, niezawodna, pamiętliwa, pasjonatka, pracowita, prostolinijna, przebojowa, przywódczyni, realistka, romantyczna, rzetelna, społecznica, szalona, towarzyska, z tupetem, uparta, wrażliwa, zdecydowana.

Zajmujące pierwsze rzędy kobiety Krystyny natychmiast odgadły, że jest to charakterystyka ich imienia.

Następnie konferansjer przedstawił  sylwetkę zaproszonego gościa, cytując tekst publikowany na łamach „Prometeja”:

Człowiek instytucja, bogata i barwna osobowość. Kobieta kontrowersyjna w poglądach, zachowaniu i wyglądzie, uznana tancerka i choreograf, uzdolniona literacko, kreatorka własnego stylu mody, bywalczyni przybytków kultury, niezmordowana podróżniczka, doświadczona zawodowo w kilkunastu profesjach i przedsiębiorcza bizneswoomen.

            Królowała na scenach i estradach, ma na swoim koncie kilka ról w filmach. Przed mikrofonem w wywiadach i dyskusjach szermuje błyskotliwą ripostą, przed kamerami szokuje niekonwencjonalnym wyglądem i zachowaniem. Napisała i wydała dwie książki: „Burzliwe życie tancerki” i „Moje noce z mężczyznami”. Laureatka wielu nagród, odznaczeń, wyróżnień i laurów, w tym (według niej za wcześnie) – nagrody za całokształt (chyba, że za kształty). Właścicielka nienagannej figury, kolorowych fryzur, artystycznego makijażu i … szafy (w czarnej sypialni) pełnej oryginalnych fatałaszków skupowanych na antypodach świata oraz półek przemalowywanych butów. Osoba niezwykle pracowita, konsekwentna i odpowiedzialna. A prywatnie dwukrotna mężatka, matka trójki dzieci i babcia trzech wnuków. Towarzysko niezrównana koleżanka i przyjaciółka, z wielkim dystansem do siebie, z bezpośrednim i serdecznym nastawieniem do otoczenia.

Koło niej nie można przejść obojętnie, ma rzesze fanów i wielbicieli, a nikt nie jest  w stanie policzyć czy więcej czy mniej ma adwersarzy, przeciwników, krytyków. Cieszy się wielką popularnością osoby publicznej. Naokoło rozdaje autografy, jest fotografowana i chętnie pozuje do zaproszonych wspólnych zdjęć. Z obojętnym spokojem przyjmuje niepochlebne i nieprzychylne epitety wynikające z jej ekstrawagancji, ekscentryzmu i ekstrawertyzmu. Ujawnia publicznie (czy jak media donoszą) przyznaje się do tego, co wszyscy skrzętnie ukrywają, co jest tematem tabu. Nie zabiega o miano gwiazdy, czy celebrytki, odważnie i bez skrupułów prowokuje opinię publiczną, swoją niezależną i oryginalną postawą, wigorem ponad konwenanse pokoleniowe. Publicznie wyznaje: „cóż to jest siedemdziesiąt cztery lata dla młodej kobiety”. Emanuje od niej radość życia i pogoda ducha, choć mówi o sobie, że jest nudna.

W głośnikach zabrzmiała piosenka zespołu Queen „We are the champions”. Na scenie pojawiła się KRYSTYNA MAZURÓWNA. Promieniała szczerym uśmiechem. Mieniące się w reflektorach czterokolorowe włosy, prosto z rzeszowskiego salonu fryzjerskiego pana Macieja, nadawały blasku smukłej sylwetce, odzianej w obcisły, podkreślający kształty kostium. Czerń stroju podkreślał czarny manicure wykonany również w rzeszowskim salonie kosmetycznym, oraz czarne kozaczki na niebotycznie wysokich obcasach.

Konferansjer w stylizowanym kowbojskim kapeluszu, odziany w lnianą sukmanę dopasowaną do scenografii, porwał szarmanckim gestem ikonę baletu do tańca. Po wykonaniu kilku ewolucji uniósł w górę bohaterkę wieczoru, która w pozycji horyzontalnej wirowała nad sceną.   

Po tym popisie tanecznym Krystyna została usadowiona w wygodnym fotelu, użyczonym specjalnie na tę okoliczność przez salon meblowy Meblex. Ma kolorowej pufie ułożono dwie autorskie książki.

Pytania, które zapoczątkowały dyskusję, rozpoczęły się od wyjaśnienia stosunku Krystyny do zestawianych często przez nią w wywiadach i w internecie miast PARYŻ, NOWY YORK, LONDYN, RZESZÓW……. Powszechnie znana jako tancerka, choreografka, jurorka w programach telewizyjnych zapytana została o jej „drugie ja”. Na pytanie o genezę ekstrawaganckiego, kolorowego wizażu wyrażającego się w stroju, włosach, makijażu odpowiedziała, że nie jest to jej cechą wrodzoną, ale chciała być odmienna od otoczenia już od młodych lat. Ujawniła także, czasem wstydliwie ukrywany stosunek do wnuków, odkreślając siebie jako złą babcię. Musiała także wytłumaczyć się, czego w swoim życiu się wstydzi, co chciałaby wymazać ze swojej przeszłości.

Błyskotliwie wybrnęła z serii zdań niedokończonych:

Codziennie rano......

Gdy mam kiepski nastrój .....

Moje największe osiągnięcie to…

Bardzo lubię....

W wannie…..

Taniec .......

W Paryżu ......

Kiedy tańczę na scenie .....

Kobieta taka jak ja .......

Wściekam się gdy…..

Śmieszy mnie…..

Podziwiam…

Nienawidzę….

Twoje ulubione miejsce ……. i dlaczego Rzeszów…..

Najlepszym odpoczynkiem dla mnie jest…

            Podczas spotkania publiczność miała sposobność zadać osobiście pytania. Z sali najpierw nieśmiało, a potem swobodnie posypały się pytania, ale tylko od pań, pomimo, że płeć widzów była zróżnicowana.

Właścicielka i dyrektorka Szkoły Tańca Sportowego AKSEL w Rzeszowie Anna Niedzielska zapowiedziała występ swoich tancerzy w latynoamerykańkich tańcach, którzy mieli nie lada gratkę zatańczyć przed samą Krystyną Mazurówną. Profesjonalna tancerka i jurorka wczuwała się obie te role i wybrała najatrakcyjniejszą parę, którą zaangażowała na Festiwal Tańca Jazzowego w Łodzi.

Kolejną część spotkania wypełniła prezentacja książek „Burzliwe życie tancerki” i „Moje noce z mężczyznami”. Autorka wyjawiała przyczynę pojawienia się etapu życiowego, który skłonił ją do zabrania się za pisarstwo i publikowanie książek. Ma ich na swoim koncie dwie, a za trzecią, o polskich emigrantach we Francji, właśnie się zabiera. W zamyśle ma czwartą, lżejszego gatunku, w której zamierza przelać na papier, ale za pośrednictwem laptopa, anegdoty z życia artystów.

Została zapytana czy po burzliwym życiu tancerki już wzeszło u niej słońce. Czy to  co wydarzyło się podczas jej nocy z mężczyznami mogło wydarzyć się także dniami.

Konferansjer wieczoru oraz producent i reżyser spotu filmowego „Mazurówna dwie strony medalu”, zrealizowanego w lipcu br. w Rzeszowie, w którym rolę tytułową zagrała gwiazda światowych scen baletowych, sama KRYSTYNA MAZURÓWNA, zaprosił na projekcję. Trzyminutowy spot film przedstawia sceny z życia celebrytki w świetle reflektorów i potem po opadnięciu kurtyny. Pomimo, iż większość publiczności oglądała spot, dostępny od pierwszego września na You Tube, przyjęła go gromkimi brawami. Autor spotu studiujący sztukę filmową, podkreślił, że nie byłby w stanie go zrealizować, gdyby nie następujące osoby i instytucje.

BOHATERKA FILMU, osoba i instytucja, nie tylko zgodziła się przyjechać specjalnie na dzień zdjęciowy do Rzeszowa, ale była pomysłodawczynią scenariusza. W nagrodę otrzymała swoją karykaturę, wykonaną przez Tomasza Króla z Przemyśla. Postać Krystyny widnieje na tle rzeszowskiego Ratusza i kamienic w Rynku.

Krystyna Paśkiewicz, zastępca prezesa Zarządu Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich, jako najaktywniejsza Krysia, która wszystko potrafi porzucić, jeśli zaistnieje potrzeba pomocy, czy załatwienia spraw dla innych Krystyn, została uhonorowana oprawionym w ramki portretem z planu filmowego i zdjęciem pośród imienniczek, wykonanym podczas wizyty Mazurówny w Hyżnem.

Natomiast pozostałym darczyńcom na rzecz realizacji spotu filmowego wręczono Kalendarze Krystyniańskie, opublikowane na okoliczność XV Jubileuszowego Zjazdu Krystyn w Rzeszowie. Byli nimi:

Prezes Agencji Reklamowej BOGACZEWICZ - Grzegorz Bogaczewicz, właściciel firmy, która wypożyczyła cenny sprzęt oświetleniowy.

LOKAL CESKA HOSPODA – tu kręcono pierwsze ujęcia filmu.

RESTAURACJA SETA & GALARETA – kontynuacja realizacji scen

LOTNISKO RZESZÓW JASIONKA – wpuściło ekipę filmową na płytę lotniska by z narażeniem życia nagrać przylot samolotu, który co prawda ani nie był z Paryża, ani nie było tam Krystyny.

POLSKIE RADIO RZESZÓW – udostępniło mikrofony i dzięki niemu o filmie było głośno. Redaktor Adam Głaczyński przeprowadzał wywiady z Krystyną Mazurówną i Arkadiuszem Dorianem Leśniakiem-Moczukiem.

Pan Kazimierz Rak - CUKIERNIA ORŁOWSKI & RAK – nadworny cukiernik Krystyn upiekł tort do jednorazowego użycia.

DYREKTOR WOJEWÓDZKIEGO DOMU KULTURY Małgorzata Hołowińska – honorowo gościła Krystynę Mazurównę i publiczność na sali widowiskowej.

ECHO RZESZOWA - publikuje ”njusy” krystyniańskie. Tadeusz Daraż, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Rzeszowa, Roman Małek, Stanisław Rusznica, Józef Kanik  - redaktorzy, Józef Gajda – fotograf.

STUDENCI RZESZOWSKICH UCZELNI – Halina, Klaudia, Andżelika, Łukasz, Kuba aktorzy w spocie filmowym.

            Wszystkie upominki z gracją wręczała zaprzyjaźniona z Podkarpaciem Krystyna Jóźwiak z Warszawy.

Nadszedł czas na prezentację par tanecznych w stylu klasycznym ze Szkoły Tańca Sportowego AKSEL Rzeszów. Wystąpił także w tańcu nowoczesnym solista Szkoły Street Life.

Niespodzianką wieczoru było nadawanie tytułów honorowych przez Zarząd Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich  i dekoracja szarfami misternie wykonanymi przez Krystynę Szajnę, poligrafa z zawodu.Tytuły NASZA KRYSTYNA otrzymały Marta Półtorak – właściciel Millenium Hall, Małgorzata Litawa – właściciel Wydawnictwa Mitel, Małgorzata Hołowińska - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, Anna Niedzielska – właściciel Szkoły Aksel, Małgorzata Słowińska – rzecznik prasowy Szkoły Aksel.

Tytuł KRYSTNIANINA PIERWSZEGO przyznano Mieczysław Janowski – Senator RP, Grzegorz Bogaczewicz – właściciel Agencji reklamowej Bogaczewicz, Józef Gajda – fotograf „Echo Rzeszowa”, Roman Małek – redaktor „Echo Rzeszowa”,Tadeusz Pliszka, Hubert Sommer – adiunkci Uniwersytetu Rzeszowskiego,Zbigniew Czarnecki – przewodnik wycieczek, Bogusław Hadała – właściciel pisma „Prometej”, Jan Rzepka – terapeuta.

Na zakończenie, trwającego blisko dwie i pół godziny programu konferansjer wystąpił w roli wykładowcy, brawurowo przedstawiając na kolorowych slajdach prezentację tajników produkcji filmu „Od pomysłu do dystrybucji” .

         

Newsletter

projekt i realizacja: BigCom