strona główna » Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich - 4 stycznia 2012 - 23 września 2012 » 28 stycznia-18 sierpnia 2015
28 stycznia-18 sierpnia 2015
 28.01.2015. Rzeszów. Radio Rzeszów. Koncert piosenek lwowskich w wykonaniu chóru „Cantilena” Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nadanie godności „Nasza Krystyna” chórzystce Helenie Kozubal (Krystyny Podkarpackie: Kulas, Kuziemko, Leśniak-Moczuk, Powirska).

7.02.2015. Rzeszów. Hotel Rzeszów. Sala widokowa (konferencyjna). Pierwszy BAL PRZYJACIÓŁ RZESZOWA. W karnawałową sobotę miało miejsce niezwykłe zajście towarzyskie. Piękne panie w modnych kreacjach, zacni Panowie we frakach, smokingach, tudzież garniturach zebrali się  na pierwszym BALU PRZYJACIÓŁ RZESZOWA. Inicjatorom balu przyświecała idea integracji na płaszczyźnie towarzyskiej rzeszowskich środowisk, których przedstawiciele współpracują ze sobą na co dzień. Aby ta współpraca na rzecz naszego innowacyjnego i pięknego miasta przebiegała ponad podziałami w zdrowej, bezkonfliktowej atmosferze potrzebna jest jednośc, bez względu na zdywersyfikowane wartości, poglądy i przynależności. Dlatego organizatorzy tego wydarzenia, Pan Zdzisław Daraż, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa i Krystyna Leśniak-Moczuk, prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich, rozesłali zaproszenia do wszystkich środowisk życia społeczno-gospodarczego, poczynając od posłów, euro deputowanych, radnych miejskich i sejmiku wojewódzkiego, urzędów miasta, wojewódzkiego i marszałkowskiego poprzez instytucje kultury, szkolnictwa, służby zdrowia, bezpieczeństwa publicznego na firmach i instytucjach otoczenia biznesu kończąc.

Hotel Rzeszów otworzył swoje gościnne podwoje dla wszystkich, bez względu na płec, wiek, wykształcenie i zamieszkanie, którzy są dumni z Rzeszowa. Rzeszów ma przyjaciół daleko poza granicami miasta, a nawet państwa. Na pierwszy Bal Przyjaciół Rzeszowa wybrali się goście z Paryża, Warszawy, Ustrzyk Dolnych, Przemyśla, Dynowa, Łańcuta, Nowosielec. Nam rzeszowianom zależy na tym, aby przyciągac do swojego grodu, wybitnych ziomków, których losy rzuciły na obczyznę i wszystkich tych, którzy rozsławiają nasze miasto.

            Organizując bal nawiązujemy do tradycji karnawału jako okresu balów, zabaw, maskarad, kuligów od dworu do dworu …….

Pochodzenia słowa karnawał można doszukiwać się w starożytnym Rzymie. Z łacińskiego carrusnavalis znaczy wóz w kształcie okrętu. Uczestniczył on w świętach ku czci Izydy, a w późniejszych czasach Dionizosa. Z włoskiego carnevale oznacza pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem.

Obrzędy karnawałowe wywodzą się z kultów agrarnych, kultów płodności. W krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach, praktykowano tańce dookoła ogniska. Do zabawy karnawałowej przyrównano zwyczaj wysokich skoków na przebłaganie bogów i uzyskanie wysokich plonów adekwatnych do wysokości samych skoków. 

Bale pojawiły się w XVI w. dzięki królowej Bonie Sforcy. Proszone bale miejskie i wiejskie w wyższych stanach bywały swego rodzaju  giełdą małżeńską dla dobrze urodzonych panien. Nie tylko kawalerowie polowali na najlepsze panny, ale i one, a szczególnie ich matki na atrakcyjnych majątkowo paniczów. Kto miał tańczyć z brzydkimi, których braku urody nie rekompensował majątek? Wynajmowano danserów. Na bal podjeżdżano konno, później samochodowo pod same drzwi. Uczestnicy balu nie kierowali pojazdami. Matrony pilnowały dobrych obyczajów, by nie tańczono zbyt długo w tej samej parze (dopuszczalne dwa tańce). Panie przechodziły z rąk do rąk, dzięki temu mogły poznać więcej kandydatów do małżeństwa i mieć większy wybór. Tylko pierwszy taniec należał do narzeczonego. Młode panny mogły iść na bal tylko w towarzystwie opiekuna (matki, baki, cioci, nauczycielki). Już w latach 30 XX dopuszczano towarzystwo męskie (np. brata). A pójście z mężczyzną starającym się o nią dozwolone było wyłącznie w towarzystwie co najmniej drugiej pary. Symbolem dorosłości była długa suknia. Panna nie mogła pojawiać się na balu dwa razy w tym samym stroju. Bawiono się z pełnego serca, hulano z potrzeby duszy, tańczono w całym znaczeniu tego wyrazu, do upadłego, tak, że: szły wiechcie z butów i drzazgi z podłogi. Pod koniec karnawału bawiono się codziennie. Gdy sobotnie bale kończyły się między 4 a 7 nad ranem, w niedzielę na pierwszą mszę podążano ko kościoła.

 

Bal bez wodzireja to jak pułk bez dowódcy. Dziś prawdziwych wodzirejów już nie ma…… i w rolę tę wcieliła się Krystyna Leśniak-Moczuk. Obowiązkiem wodzireja jest dopilnowanie, by na balu zabawa była całkowita. Pomocnym w tym był Kodeks Balu odczytany przez Krystynę Paśkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich, w którym kolejne paragrafy mówią:

& 1 Podstawowym obowiązkiem balowym jest bawic się i pozwolic bawic się innym oraz nie zaniechac zabawy do czasu ogłoszenia zakończenia Balu.

&2 Kto udaje, że pije a nie pije, kto nie bawi się lub w inny sposób mrozi nastrój, podlega karze grzywny i podania orzeczenia do wiadomości publicznej w szczególny sposób.

&3Kto nie opuszcza balu o własnych siłach, pokrywa koszty transportu do domu.

Jak na prawdziwy bal przystało, tańce rozpoczyna POLONEZ reprezentacyjny polski taniec narodowy (dawniej dworski). Poprowadziły  go pary z zespołu Pieśni i Tańca BANDOSKA z WDK, a za nimi w korowodzie Krystyny ze znamienitymi goścmi balu, Tadeuszem Ferencem, prezydentem miasta Rzeszowa, Markiem Ustrobińskim wiceprezydentem miasta Rzeszowa, posłami Tomaszem Kamińskim i Dariuszem Dziadzio, radnymi Konradem Fijołkiem i Januszem Micałem, Panem  Grzegorzem Tuderkiem, Jerzym Dynią.

A na balu wiele atrakcji... 

Kolorowa Krystyna Mazurówna w czarnej kreacji. Ale zanim pojawiła się przed goścmi, Krystyna Paśkiewicz  odczytała poemat o Rzeszowie jej autorstwa, a na projektorze ukazał się spot filmowy Mazurówna – dwie strony medalu nagrany w Rzeszowie w 2013 roku.

Wiązanką piosenek o Rzeszowie powitał gości chór CANTILENA z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystąpiła Aleksandra Nizio, laureatka piątej edycji „The Voice of Poland”, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Specjalnie dla gości balu powstała piosenka Wśród kamienic Anny śpiew (słowa Małgorzata Gergasz, aranżacja Piotr Leszega), wykonana przez Kingę Bujak i Joannę Kozłowską, wokalistki zespołu TEN TON z ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych. Piosenki karnawałowe zaśpiewała Katarzyna Szkutnik, finalistka konkursu „Student na talent” organizowanego podczas Juwenaliów UR. Nie byłby to prawdziwy bal gdyby nie występ par tanecznych ze Szkoły Tańca Sportowego AKSEL Anny Niedzielskiej, którzy nie tylko pokazali jak się tańczy klasykę i tańce latynoamerykańskie, ale zaprosili do tańca lwy i lwice salonowe.

„Jak obyczaj stary karze na balu o północy jakaś zjawa się ukarze” - nie ukazała się co prawda biała dama, ale bohaterami nocy karnawałowej byli uczestnicy balu, ucharakteryzowani poprzez założenie masek weneckich, których tradycja sięga XIII w. Według jednej z legend maski te nosili mieszkańcy Wenecji dla zachowania prywatności, by można było sobie więcej pozwolic w tym niedużym mieście. A inna legenda głosi, że ten zwyczaj przejęli mieszkańcy Wenecji po podbiciu Konstantynopola, kiedy to do miasta sprowadzono wiele muzułmanek zakrywających twarze. Zamaskowanie to podczas balu pozwoliło dobrac do tańca partnerki i partnerów, idąc za głosem serca, bez konsekwencji od zazdrosnych żon i mężów.

Zanim kur zapiał, wodzirej zaprosił uczestników balu do pociągu – nie byle jakiego – ale Intercity, którym odbyli daleką podróż, zatrzymując się na stacjach całego świata, by zatańczyc tam w lokalnych rytmach. Na salonach wiedeńskich tańczono walca wiedeńskiego,

W Pradze Polak prosił do tańca Polkę by tańczyc z nią  polkę. W Bukareszcie na postoju z przyczyn technicznych czekała ich taneczna cygańska przygoda. Moskwa powitała gości mroźnym powietrzem i rozgrzewali się w podskokach kazaczoka. Po przepłynięciu w wagonach przez ocean, w stolicy tanga Buenos Aires odtańczono tango argentyńskie z różą w zębach i gwoździem w bucie. W skąpanej w słońcu Jamajce opanowały gości rytmy Jamajki Bony M. Po powrocie na stary kontynent zauważono, że Nie ma jak Lwów. Po dotarciu do Aten zbratano się w Zorbie. Na zakończenie podróży Krystyna Mazurówna zaprosiła wszystkich do Paryża, gdzie z zadartymi strojnymi kieckami odtańczono kankana.

            W dobrym nastroju przebiegło karnawałowe spotkanie, od którego rozpocznie się nowa karta w dziejach Rzeszowa. W historię miasta wpiszą się bowiem karnawałowe BALE PRZYJACIÓŁ RZESZOWA, które zostały zapoczątkowane za prezydentury Pana Tadeusza Ferenca, który ufundował olbrzymi kosz róż dla organizatorów Balu.

12-13.02.2015. USTRZYKI DOLNE, MOCZARY, ŁODYNA, LESKO. Druga wizyta studyjna przez organizacją III Podkarpackich Imienin Krystyn. Spotkania Krystyny Leśniak-Moczuk i lokalnych organizatorek Małgorzaty Gergasz z Bożeną Dawidko, nauczycielek ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych z: Adamem Winiarskim i Ryszarda Czerenkiewicz komendantami powiatowej policji, Jackiem Łeszegą, radnym powiatu bieszczadzkiego, Krystyną Jasińską, dyrektorem ZSP nr 1, Stanisławem Leszegą, dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Moczarach, Pauliną Bajdą, redaktorem naczelnym Gazety Bieszczadzkie, w gościńcu Dębowa Gazdówka w Łodynie, Bartoszem Romowiczem, burmistrzem Ustrzyk Dolnych i Katarzyna Sekuła, wicestarostą Powiatu Bieszczadzkiego, Mariolą Młynarską w restauracji i hostelu Karpackim.

19.02.205. STRZYŻÓW. Wernisaż Krystyny Arciszewskiej. (Krystyny Podkarpackie: Kuziemko, Powirska).

 

21.02.2015. RZESZÓW. Filharmonia Podkarpacka. Koncert Maryli Rodowicz. (Krystyny Podkarpackie: Kulas, Leśniak-Moczuk, Pietrucha, Nasza Krystyna Małgorzata Słowińska). 

6.03.2015. RZESZÓW. Filharmonia Podkarpacka. Koncert Symfoniczny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej (Krystyny Podkarpackie: Borek, Kopec, Kulas Kuziemko, Leśniak-Moczuk, Małecka, Pietrucha, Ragan, Szajna, Krystyna Gdańska: Puźniak, Krystyna Nowosądecka Kaczmarczyk, Krystyna Skierniewicka: Bazak Krystyny Warszawskie: Facon, Jóźwiak). Córka Agata Kulas, Józefina Kocur.

 

7-8.03.2015. USTRZYKI DOLNE. III Podkarpackie Imieniny Krystyn. Dzień Kobiet z Krystynami. Krystyny urzeczone urokiem Bieszczad

Witając Krystyny i ich szanownych gości,

Wszem i wobec oświadczam, że Krystyny powoli zbliżają się do pełnoletniości,

Spotykając się od siedemnastu lat, wnet podbiją cały świa,

Dzisiaj przejmują Bieszczady i na to już nie ma rady,

Burmistrzowi i staroście zezwolą rządzic dalej,

Wszakże pod jednym warunkiem, że Krystynom w Bieszczadach pozwolą szalec”.

Tymi słowami powitała gości III Podkarpackich Imienin Krystyn w Ustrzykach Dolnych, prezes Zarządu Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich Krystyna Leśniak- Moczuk.  Ale zanim do tego doszło, Krystyny zaproszone na III PIK spoza województwa podkarpackiego uczestniczyły w koncercie symfonicznym w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Nazajutrz, w słoneczny ranek, 60–osobowy autokar MARCEL powiózł imienniczki w Bieszczady. Dzień Kobiet z Krystynami zapowiadał się słodko, bowiem na pokładzie jechał tort dowieziony przez nadwornego cukiernika Krystyn, Kazimierza Raka. A wesołą atmosferę już w autokarze wprowadziły zaproszone kandydatki na NASZE KRYSTYNY Hela i Kazia (solistka i akordeonistka) z piosenką na ustach „Siedem czerwonych róż” i bukietem „7 czerwonych róż” dla prezes SKP. Częstując pasażerów własnoręcznie przyrządzonymi smakołykami z koszyczków wymoszczonych białymi serwetkami, zagrzewały do śpiewu i tańca niewyczerpywalnym repertuarem.

A po zaparkowaniu autokaru zmiana nastroju. Krystyny zostały powitane przez dziekana Romama Szczupaka, proboszcza parafii św. Józefa Robotnika, który odprawił uroczystą mszę za duszę św. pamięci Krystynę Bochenek. Pod Kościołem czekała na solenizantki miejska orkiestra dęta prowadząca kolorowy korowód Krystyn do Rynku, gdzie rozśpiewane i roztańczone kobiety wiwatowały mieszkańcom.

W Ustrzyckim Domu Kultury czekały je same niespodzianki. Siedząca na scenie przy ognisku gromadka turystów, zastanawiając się, który górski szczyt dzisiaj zdobywac, dostrzegła nagle pełną widownię kobiet. Turyści zdecydowali pozostac na imieninowej uroczystości, złożyli więc życzenia i wręczyli upominki. Podobnie uczynił burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, od którego każda solenizantka otrzymała żółty tulipan. Do zebranych przemawiali także, poseł na Sejm RP Dariusz Dziadzio, wicestarosta powiatu bieszczadzkiego Katarzyna Sekuła i radna sejmiku województwa podkarpackiego Maria Pospolitak. List od prezydenta miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca odczytała wiceprezes SKP Krystyna Paśkiewicz.

Zespół „Ten Ton” wykonał HYMN III PIK pt: „Niezwykły teatr Krystyna” ze słowami Małgorzaty Gergasz z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 z Ustrzyk Dolnych w aranżacji Piotra Leszegi, absolwenta tej szkoły. Po części oficjalnej na scenie pojawiła się para konferansjerów ustylizowana na znanych i lubianych spikerów TVP Krystynę Loskę (Krystyna Leśniak-Moczuk) i Jana Suzina (Bogusław Pleskacz). Zapowiadali oni występy dzieci z ustrzyckich szkół podstawowych i Domu Kultury: grupy wokalne Janiny Malickiej, zespół „Bandanki” pod kierownictwem Beaty Maciołek, zespół „Cheerleaders” pod kierownictwem Katarzyny Józefek, zespół tańca współczesnego „Nemezis” pod kierownictwem Joanny Czekaj-Drozd, zespół „Smyki” pod kierownictwem Alicji Niedośpiał,  studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katarzyny Szkutnik oraz solistki Teatru Muzycznego z Lublina, Krystyny Szydłowskiej. Zarząd SKP nadał godności „Krystynianin Pierwszy” zasłużonym dla ruchu Krystyn panom: Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, Marek Andruch, starosta Powiatu Bieszczadzkiego, Bogdan Ferenc, przewodniczący Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, Ryszard Urban, przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego, Bogusław Pleskacz, radny Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, Jacek Łeszega, radny Powiatu Bieszczadzkiego, Adam Prucnal, firma MARCEL, Roman Gilewicz, parter Krystyny, Andrzej Panicz, partner Krystyny. Godnośc „Nasza Krystyna” przyznano paniom: Katarzyna Sekuła, wicestarosta Powiatu Bieszczadzkiego, Ewa Sudoł, wiceburmistrz Ustrzyk Dolnych, Małgorzata Gergasz, nauczycielka ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych, Janina Malicka, nauczycielka ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych, Bożena Dawidko, nauczycielka ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych, Alicja Borowiec, menedżer chóru UTW „Cantilena”, Helena Kozubal, chórzystka chóru UTW „Cantilena”. Dyrektor ZSP nr 1 Krystyna Jasińska została uhonorowana prestiżową nagrodą SKP „Krynia 2015”. Artyści biorący udział w I Balu Karnawałowym Przyjaciół Rzeszowa, organizowanym przez SKP i TPRz: Alicja Borowiec, Kinga Bujak, Małgorzata Gergasz, Joanna Kozłowska, Małgorzata Słowiońska, Katarzyna Szkutnik otrzymali podziękowania. Krystyny z Gdańska Puźniak, Lublina Szydłowska, Nowego Sącza Kaczmarczyk, Skierniewic Bazak, Warszawy Facon, Jóźwiak, Krzekotowska, Szczęsna, Traczyk dostały piękne albumy i pamiątki od władz samorządowych. Prezes SKP promując „Fenomen Krystyn”, książkę swojego autorstwa wręczyła ją z podziękowaniem dla Małgorzaty Gergasz, nauczycielki w ZSP nr 1, inicjatorki i organizatorki III PIK w swoim mieście.

Zebrani zobaczyli spot filmowy pt.: „Mazurówna - dwie strony medalu” w reżyserii Arkadiusza D. Leśniaka-Moczuka, nakręcony w Rzeszowie w 2013 roku, w którym rolę tytułową zagrała tancerka, choreograf i pisarka Krystyna Mazurówna z Paryża w otoczeniu podkarpackich Krystyn. Po gromkim odśpiewaniu hymnu SKP „Bo wszystkie Krystyny to jedna rodzina” dzieci z ZSP nr 1 wraz z burmistrzem wręczały Krystynom papierowe tulipany, wykonane misternie przez uczniów pod kierownictwem fundatorki Bożeny Dawidko, nauczycielki z ZSP nr1. Piękną scenografię wykonały nauczycielki z ZSP nr 1: Bożena Dawidko, Maria Mróz, Agnieszka Maciuk, Małgorzata Socha, Ewa Szymanek, Ewa Furmaniak. W holu UDK wystawcy zorganizowali kiermasz świąteczny. Uroczystości byłyby skromniejsze, gdyby nie pomoc sponsorów: Heleny Kuc, Doroty Łukaszyk, Katarzyny Podkówki z Ustrzyk Dolnych, firmy przewozowej z Rzeszowa MARCEL i Kazimierza Raka, cukiernika z Rzeszowa.

Na kolejną częśc uroczystości imienniczki przemieściły się do restauracji „Karpacka”, gdzie czekała je kapela „Żukowianie” przygrywająca na bankiecie. A siarczyste tańce wykrzesała ukraińska orkiestra. Solenizantki zakosztowały również rytmicznej ZUMBY pod przewodnictwem Małgorzaty Rzepko. Wśród solenizantek pojawiła się także jubilatka Krystyna Jóźwiak z Warszawy, serwująca na swoich urodzinach słodkie nalewki. Rozlegało się więc podwójne „100 lat” przy pysznym torcie.

Niemordowane Krystyny udały się na krótki odpoczynek do hotelu „Karpacki” i okolicznych pensjonatów, poprzedzony jeszcze gromkimi śpiewami z słodkimi nalewkami. Słonecznym porankiem pan Adam Prucnal, nadworny przewoźnik Krystyn z firmy MARCEL wywiózł zadowolone niewiasty do Arłamowa, gdzie uprzejmy przewodnik, po złożeniu życzeń Krystynom w Dniu Kobiet, oprowadził je po tym, na wskroś nowoczesnym obiekcie. 

Po rozśpiewanej i roztańczonej podróży do Rzeszowa nie zakończyło się świętowanie, bowiem trzynaście Krystyn bezpośrednio z autokaru z transparentem i śpiewem swojego hymnu, wkroczyło na widownię teatru BO TAK, gdzie odbywał się spektakl „Lataj z Krystyną” Aldony Jankowskiej z Krakowa. Prezes SKP wręczając aktorce bukiet żółtych tulipanów wyrecytowała ułożony na poczekaniu wierszyk:

„Każda Krystyna uroku i wdzięku maszyna

Spotykając się od lat, wnet podbiją cały świat

A wczoraj zajęły Bieszczady, bo na to już nie ma rady

Dziś przyleciały do Teatru BO TAK

Gdyż Krystyna z Aldoną jest za pan brat

(Krystyny Podkarpackie: Barkowska, Bem, Bileńki, Borek, Boroń-Panicz, Bury, Cielecka, Dziągwa, Gajdek, Gaweł, Giera, Jaskowska, Jakubiec, Jasińska, Jemioło, Kalembkiewicz, Kapica, Kapica (Krościenko), Kasperkiewicz, Kawa Krystyna, Klesyk, Kowalczyk, Kulas, Leśniak-Moczuk, Łaba, Maksoń, Mazur, Nowak, Opiekun, Osiadła, Ostróżka-Brzuza, Paśkiewicz, Pietrucha, Pokrywka, Poliwka, Potwora, Powirska, Puzio, Ragan, Rajca Krystyna, Słuja, Stopa, Stopyra, Strycharz, Sypel, Szajna, Trześniowska (chora), Woińska Krystyna, Wróbel, Zajdel. Krystyny Gdańskie: Puźniak, Krystyny Lubelskie: Szydłowska, Krystyny Nowosądeckie: Kaczmarczyk, Krystyny Skierniewickie: Bazak, Krystyny Warszawskie: Facon, Jóźwiak, Krzekotowska, Szczęsna, Traczyk. Nasze Krystyny: Borowiec Alicja, Rzeszów, Dawidko Bożena, Ustrzyki Dolne, Gergasz Małgorzata, Ustrzyki Dolne, Kozubal Helena, Malicka Janina, Ustrzyki Dolne, Słowińska Małgorzata, Rzeszów. Partnerzy: Roman Gilewicz, Mirosław Klesyk, Andrzej Panicz, Tadeusz Pliszka. Prucnal Adam, kierowca MARCEL, Szkutnik Katarzyna, studentka UR artystka, Małgorzata Rzepko, instruktorka Zumby, Kazimiera, akordeon).

8.03.2015. RZESZÓW. Teatr BO TAK. Spektakl Aldony Jankowskiej „Lataj z Krystyną”. (Krystyny Podkarpackie: Bileńki, Dziągwa, Leśniak-Moczuk, Zajdel, Krystyna Gdańska: Puźniak, Krystyny Mieleckie: Bury, Giera, Maksoń, Rajca, Krystyny Warszawskie: Facon, Krzekotowska, Szczęsna) mąż Bileńki.

9.03.2015. RZESZÓW. Ratusz. Zebranie Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa i Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich. Wręczenie przez Prezesa TPRz Zdzisława Daraża podziękowania Krystynie Leśniak-Moczuk  za skuteczne wspieranie dzia Wręczenie podziękowań Tadeuszowi Ferencowi, Markowi Ustrobińskiemu, Zdzisławowi Darażowi, Krzysztofowi Kadłuczko, Romanowi Małkowi, Aleksandrowi Barańskiemu podziękowań os SKP za współpracę przy organizacji I Balu Przyjaciół Rzeszowa. Panowie z TPRz składają życzenia i wręczają tulipany z okazji Dnia Kobiet Krystynom i zastępcy Dyrektora ds. Organizacyjnych UM Rzeszowa. (Krystyny Podkarpackie: Kopeć, Leśniak-Moczuk, Paśkiewicz, Nasza Krystyna Małgorzata Słowińska).

12-14.03.2015. KARPACZ. XVIII Zjazd Krystyn „18-stka Krystyn” (czytaj: wycieczka bogatych Krystyn do Hotelu Gołębiewski). Kolacja. Spotkanie medyczne z prof. dr hab. dietetyk, odchudzanie. Spektakl Aldony Jankowskiej „Lataj z Krystyną”. Dyskoteka. Śniadanie, zwiedzanie świątyni Wang, złożenie kwiatów przy grobie Tadeusza Różewicza.  Korowód ul. Konstytucji 3 Maja i wiec w muszli koncertowej w Karpaczu. Spotkanie z rzecznik rządu Katarzyną Kidawą-Błońską. Bankiet. Wycieczki w dolnośląskie (Świdnica, Książ) i do Pragi. (Krystyny Podkarpackie: Jakubiec, Kował, Kowałczyk, Kulas, Leśniak-Moczuk, Pietrucha, Stopa, Trześniowska – nie dojechała).

15.03.2015. RZESZÓW. Instytut Muzyki Uniwersytet Rzeszowski. Koncert „Barwy i odcienie w słowie i muzyce”. Elżbieta Drążek-Barcik – sopran, Agnieszka Hoszowska-Jabłońska – fortepian, Urszula Czyż – recytacja. (Krystyny Podkarpackie: Leśniak-Moczuk, Nasza Krystyna Alicja Borowiec).

17.03.2015. RZESZÓW. Filharmonia Podkarpacka. Nadzwyczajna, uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Nadanie honorowego obywatelstwa dla Tomasza Stańko, urodzonemu w Rzeszowie przed 70 laty, wirtuozowi światowej sławy jazzmenowi. Koncert Tomasz Stańko – trąbka, Wiśniewski – fortepian. (Krystyny Podkarpackie: Leśniak-Moczuk, Nasze Krystyny Małgorzaty: Litawa, Słowińska).

18.03.2015. RZESZÓW. Kościół Bernardynów.  Modlitwy i msza św. za szczęśliwą operację Krystyny Szajny. (Krystyny Podkarpackie: Dziągwa, Leśniak-Moczuk, Małecka, Pietrucha, Świadek).

 

 19.03.2015. LUBLIN. Trybunał Koronny. V Światowy Zjazd Zbyszków. Konferencja prasowa. Hejnał z trąbki – Onufry Koszarny. Wypowiedź krzykacza miejskiego Władysława Stefana Grzyba. Powitanie Krystyn z Polski. Prelekcja „Dlaczego kocham pszczoły” i piosenka Zbigniewa Jankiewicza. Zbigniew Ciszek o sobie. Kwartet Klarnetowy „Claribel”. Prof. dr hab. Zbigniew Zaporowski o Marianie Tadeuszu Mokrskim. Zbigniew Kmicic „Jak rozumiem patriotyzm”. Nowy hymn Zbyszków, wiersze piosenki „Wróżba z fusów: i „Wróc do mnie” Zbigniewa Rotha w wykonaniu Studentów Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza. P:oczęstunek cebularzami. Wspomnienia Zbigniew Rymarza, kompozytora, archiwisty. Przeboje operetki: Łukasz Wroński, Krystyna Szydłowska - śpiew, Wioletta Łukaszewska – fortepian. Podziękowanie dla artystów i wiersz imieninowy dla Zbigniewów - Krystyna Leśniak-Moczuk.

„Powab i zacnośc Zbigniewa kobiety do zalotów zagrzewa

A ci co przyjeżdżają na Zjazd, sięgają gwiazd

Od Krystyn życzeń całą moc, przyjemności w dzień i w noc

Dla realizacji planów życzę bogatych kompanów.

Zdrowia jak sybirski mróz, a przyjaciół pełen wóz.

I z rozumem więzi bliskich, niech Wasz geniusz olśni wszystkich.

Przy tym też życzę skromności i dla niewiast uprzejmości.

Miast lampą na własnym nosie, bądźcie iskierką w kosmosie.

Słowa te mówi Krystyna, podkarpackich Krystyn sprężyn”.

 

Tort imieninowy od cukierni „Zbyszek”. Wspólne zdjęcie wykonane przez Marcina Szwaczko z Retro Atelier techniką mokrego kolodionu. Jest to jeden z pierwszych negatywowo pozytywowych srebrowych procesów fotograficznych wynaleziony w 1851 roku. Polega na własnoręcznym (tuż przed zrobieniem zdjęcia) przygotowaniu emulsji fotograficznej złożonej np. z soli jodu, potasu i kadmu. Sole te, zawarte w emulsji wylanej na płytę, podczas reakcji uczulania w azotanie srebra, „zamieniają” się w światłoczułe halogenki srebra. Płytę po uczuleniu należy jak najszybciej, nim płyta wyschnie, naświetlić, wywołać i utrwalić. Stąd też w nazwie przymiotnik „Mokry”. Naświetlanie zdjęcia trwało 2 minuty z uwagi na niską czułość emulsji i mogłoby potrwać jeszcze z minutę, gdyż światło mimo iż obfite było z tych nielubianych źródeł przez ten rodzaj emulsji. Kolacja w lokalu „Stół i wół” (Krystyny Podkarpackie: Leśniak-Moczuk, Krystyny Lubelskie: Pomorska, Romer, Rudzka-Przychoda, Szydłowska, Krystyny Warszawskie: Jóźwiak).

 

20.03.2015. RZESZÓW. Instytut Muzyki Uniwersytet Rzeszowski. Koncert chóru UTW „Cantilena”, „Dawnych wspomnień czar” - piosenki z lat 20-tych i 30-tych. Dyrygent Bożena Słowik, fortepian Patryk Moszkowicz, słowo i śpiew Jacek Ścibor. Dekoracja Naszych Krystyn Alicji Borowiec i Heleny Kozubal. Zdjęcia z prezydentową Jolantą Ferenc i radnym Rady Miejskiej Rzeszowa Waldemarem Walawendrem. (Krystyny Podkarpackie: Dziągwa, Leśniak-Moczuk, Świadek, Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal, Małgorzata Słowińska)

 

21.03.2015. RZESZÓW. Teatr Nowy. Spektakl  „Norwid dla współczesnych”. Spotkanie w kawiarni „Żebra” w Millenium Hall. (Krystyny Podkarpackie: Dziągwa, Gajdek, Kuziemko, Leśniak-Moczuk, Małecka, Paśkiewicz, Puzio, Stopyra, Trześniowska, Wróbel). Józefina Kocur.

 

29.03.2015.RZESZÓW. Kościół Świętego Krzyża. Koncert Wielkopostny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. K, Szymanowskiego w Rzeszowie i zespołu VOCI D'ORO pod dyrekcją Małgorzaty Walkiewicz. W programie Dominik Lasota - Siedem Słów Chrystusa na Krzyżu. (Krystyny Podkarpackie: Arciszewska-Budzyń, Dziągwa, Kuziemko, Leśniak-Moczuk, Stopa, Wróbel. Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Małgorzata Słowińska)

 

17.04.2015. RZESZÓW. Filharmonia Podkarpacka. Konferencja „Kobiety są jakieś inne” Elżbiety Łukacijewskiej poseł do Parlamentu Europejskiego i Józefa Rząsy posła na Sejm RP. Goście aktorzy Jan Nowicki i Zbigniew Buczkowski. Konferansjerka Katarzyna Piasecka. Wokaliści Katarzyna Szkutnik UR, grupa Sabina i Wojtek. (Krystyny Podkarpackie: Borek, Jakubiec, Kulas, Leśniak-Moczuk, Paśkiewicz, Powirska, Puzio, Skowrońska, Słuja, Stopa, Stopyra, Tanasiewicz, Wróbel. Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal, Małgorzata Słowińska). Joanna Paśkiewicz, Józefina Kocur, Kazimiera Pelczar.

 

19.04.2015. RZESZÓW.  Ratusz. Walne Zebranie Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa. W uchwale działań na 2015 rok przyjęto współpracę ze Stowarzyszeniem Krystyn Podkarpackich. (Krystyny Podkarpackie: Leśniak-Moczuk, Paśkiewicz. Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal).

 

19.04.2105. RZESZÓW. Hotel Bristol. I Festiwal 7 Kultur. Zapomniana Europa – Francja Grecja, Hiszpania. (Krystyny Podkarpackie: Flur, Leśniak-Moczuk.

3.05.2015. RZESZÓW. Rynek. Koncert Orkiestra Filharmonia Podlarpacka dyr. Mikołaj Blajda. (Krystyny Podkarpackie: Arciszewska, Dziągwa, Kulas, Leśniak-Moczuk, Powirska. Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal, Małgorzata Słowińska).

16.05.2015. RZESZÓW. Noc muzeów. (Krystyny Podkarpackie: Arciszewska, Kuziemko, Kwolek, Leśniak-Moczuk, Piertucha).

21.05.2015. RZESZÓW. Dom Kultury Karton Baranówka. 80-te Urodziny Alicji Borowiec  podczas próby chóru „Cantilena" (Krystyny Podkarpackie: Chmiel, Dziągwa, Kulas, Kuziemko, Leśniak-Moczuk, Paśkiewicz, Powirska, Stopa, Stopyra, Wróbel. Nasze Krystyny: Helena Kozubal, Kazimiera Pelaczar, Małgorzata Słowińska). Zaproszenie na urodziny rodzinne w Klubie Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego Krystyny Leśniak-Moczuk i Heleny Kozubal.

24.05.2015. ŁAŃCUT. Koncert na Festiwalu Muzyki. (Krystyny Podkarpackie: Kwolek, Leśniak-Moczuk, Stopa). Nasza Krystyna: Małgorzata Słowińska).

27.05.2015. RZESZÓW. Restauracja LUKR w Millenium Hall. Gala VI edycji Konkursu KOBIETA PRZEDSIĘBIORCZA 2015 organizowanego przez NOWINY. Pierwsze miejsce w Rzeszowie i Regionie Krystyna Leśniak-Moczuk.

28.05.2015. RZESZÓW. Koncert Nadziani Nadzieją. (Krystyny Podkarpackie: Brzuzan, Dziągwa, Gajdek, Powirska). Nasza Krystyna: Małgorzata Słowińska).

28.05.2015. WARSZAWA. Fundacja Bezpieczeństwa Lokalnego. Prowadzenie aktorka Laura Łącz. (Krystyny Warszawskie: Tarasiuk, Krzekotowska, Szczęsna. Krystyna Podkarpacka: Leśniak-Moczuk). Spotkanie z Krystyną Mazurówną.

31.05.2015. RZESZÓW. Kościół ul. 3 maja. Kremówka Papieska. (Krystyny Podkarpackie: Barkowska, Batorska-Lewkowicz, Leśniak-Moczuk, Ragan, Stopa, Stopyra, Trześniowska, Wróbel. Nasza Krystyna: Małgorzata Słowińska).

31.05.2015. RZESZÓW. Dnia Osiedla Bulwary. (Krystyny Podkarpackie: Barkowska, Brzuzan, Dziągwa, Gaweł, Leśniak-Moczuk, Puzio, Stopa, Stopyra, Trześniowska, Wróbel. Nasze Krystyny: Józefina Kocur).

6.06.2015. PRZEMYŚL. Czerwcowe spotkanie 125 lecie Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Okolicznościowe spotkanie na Zamku Kazimierzowskim (Krystyna Leśniak-  Moczuk członek wspierający TPiR), w siedzibie TPPiR, zwiedzanie Podziemi Archikatedry, fortów Twierdzy Przemyśl, grill z muzyką. Zaproszenie Bogumiła (Krystyny Podkarpackie: Leśniak-Moczuk, Powirska, w tym z Przemyśla Łaba, Woińska). Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal, Kazimiera Pelczar.

13.06.2015. RZESZÓW. Ogrodowe spotkania - u Kuziemko. (Krystyny Podkarpackie:  Arciszewska, Barkowska, Brzuzan, Kwolek, Leśniak-Moczuk, Maciołek, Mazur, Paśkiewicz, Poliwka, Stopyra, Szajna, Wróbel). Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal, Kazimiera Pelczar.

14.06.2015. LUBLIN. Festyn Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Zaproszenie Zbigniew Jurkowski. Krystyna Leśniak-Moczuk. Krystyny Lubelskie Romer, Szymańska.

16-17.06.2015. WARSZAWA. Stacja Mercedes - 25 lat Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Hotel Holiday Part Heroldów - Partnerstwo w projektach Unii Europejskiej. Kancelaria Urzędu Rady Ministrów - finał konkursu „Będę szefową” dla uczennic szkół średnich.  Organizator. Małgorzata Fuszara. Pełnomocnik d/s Równego Traktowania. Prowadzenie aktorka Sabina Żak. Krystyna Leśniak-Moczuk. Krystyny Warszawskie: Kacperczyk, Krzekotowska, Szymańska. 

20.06.2015. Ogrodowe spotkania - u Poliwki. (Krystyny Podkarpackie:  Batorska-Lewkowicz, Dziągwa, Jaskowska, Maciołek, Mazur, Ragan, Szajna, Wróbel). Nasze Krystyny: Helena Kozubal, Kazimiera Pelczar.

21.06.2015. RZESZÓW. Festiwal Jadła Regionalnego. (Krystyny Podkarpackie: Kulas, Leśniak-Moczuk, Wojtyło). Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal.

26.06.2015. RZESZÓW. Ogrodowe spotkania - u Stopy. (Krystyny Podkarpackie:  Barkowska, Brzuzan, Kawa, Leśniak-Moczuk, Paśkiewicz, Puzio, Stopyra, Wróbel). Goście: Jadwiga Robak, Joanna Różańska.

27.06.2015. BLIZNE. Ogrodowe spotkania - u Jaskowskiej. (Krystyny Podkarpackie:  Maciołek, Osuchoska, Treśniowska).

1.07.2015. NOWA WIEŚ. Aquapark k/ hotelu Blue Diamont. Zakończenie Programu ProKobieta 50+. (Krystyny Podkarpackie: Leśniak-Moczuk, Mytych). gościnnie Józefina Kocur. 

5.07.2015. HYŻNE. XIII Rajd Śladami gen. Władysława Sikorskiego. (Krystyny Podkarpackie: Leśniak-Moczuk, Trześniowska, Wojtyło. Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal, Kazimiera Pelczar.

12.07.2015. RZESZÓW. Ogrodowe spotkania - u Zawory. (Krystyny Podkarpackie: Jaskowska, Wróbel). Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal, Kazimiera Pelczar. 

15-19.07.2015. PRZEMYŚL. BOLESTRASZYCE.USTRZYKI DOLNE. SANOK.   III Tournee pianistki z Paryża Ernestine Bluteau. Konferansjer Krystyna Mazurówna,Zaproszenie Bogumiła Pieczyńska prezes TPiR, wicewojewoda podkarpacki Grażyna Borek. (Krystyny Podkarpackie: Leśniak-Moczuk). Nasze Krystyny: Alicja Borowiec, Helena Kozubal, Małgotrzata Gergasz, Ewa Sudoł, Małgorzata Słowińska.

25.07.2015. WARSZAWA. Kongres Obywatele do Sejmu. Leśniak-Moczuk. Krystyny Warszawskie: Szczęsna. Krzekotowska, Nasze Krystyny: Małgotrzata Gergasz.

15.08.2015. TYCZNY. BOREK STARY. Pielgrzymka do klasztoru na święto Matki Boskiej Zielnej. (Krystyny Podkarpackie: Barkowska, Kawa, Leśniak-Moczuk, Paśkiewicz, Pietrucha, Stopa, Zawora, w tym z Borku: Cielecka, Osiadła).

16.08.2105. HOSZOWCZYK. VI Święto Mleka. Leśniak-Moczuk. Nasze Krystyny: Małgotrzata Gergasz.