strona główna » Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich - 4 stycznia 2012 - 23 września 2012 » 7 lipca - 31 sierpnia 2013
7 lipca - 31 sierpnia 2013

7.07.13. HYŻNE K/RZESZOWA. Festyn gminny u wójt Krystyny Wojtyło. Gość specjalny Krystyna Jóźwiak z Warszawy. (Krystyny Podkarpackie:  Borkowska, Kulas, Leśniak-Moczuk, Maciołek, Paśkiewicz, Pietrucha, Pokrywka, Sieniawska, Słuja, Stopyra, Wróbel)

 

14.07.13. RZESZÓW. Katedra - msza św. dziękczynna na zakończenie kadencji Biskupa Rzeszowskiego Kazimierza Górnego. Spotkanie w Sali Papieskiej. (Krystyny Podkarpackie: Kopeć, Kozak, Leśniak-Moczuk, Małecka, Paśkiewicz, Powirska, Smoleń, Stopyra, Swiadek, Wróblewska, Zawora)

 

17.07.13. RZESZÓW. Lokale „Ceska Hospoda”, „Seta & Glareta. Świat jest piękny” w Rynku. Realizacja spotu filmowego pt. Krystyna Mazurówna – dwie strony medalu w reżyserii Arkadiusza Doriana Leśniaka-Moczuka. Film ukazuje prawdziwe oblicze z życia gwiazd. Humorystyczna opowieść z zaskakującym finałem. W roli tytułowej wystąpiła Krystyna Mazurówna. Aktorzy: 24 Krystyny ze Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich (Krystyny Podkarpackie: Bańka, Bileńki, Boroń-Panicz, Chlebica, Dziągwa,  Jaskowska, Kawa, Kopeć, Kulas, Kuziemko, Leśniak-Moczuk, Małecka, Paśkiewicz, Pokrywka, Ragan, Słuja, Stopyra, Sypel, Szajna, Świadek, Węglowska-Kalinka, Wojtyło, Wróbel, Wróblewska), sympatycy Krystyn Podkarpackich Bogdan Hadała, Jan Rzepka, Lech Ciebiera, Hubert Sommer, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Rzeszowa Roman Małek, cukiernik Kazimierz Rak, studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, członkowie drużyny Freesbee z Rzeszowa. Operator kamery Jacek Tomaszewski z asystentem Stefanem Skellenem z Warszawy, światło Piotr Korbelak przy współpracy Agencji Reklamowej Grzegorza Bogaczewicza z Rzeszowa.

            Obsługa medialna: Radio Rzeszów, Nowiny, Gazeta Wyborcza Rzeszów, Echo Rzeszowa, Pogranicze.

 

Wizyta u Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca i Wiceprezydenta Henryka Wolickiego Krystyny Mazurówny, Krystyn Leśniak-Moczuk i Paśkiewicz, prezes i wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich, Arkadiusza Doriana Leśniaka-Moczuka, reżysera filmu.

 

20.07.13. RZESZÓW. Katedra – Ingres Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby. (Krystyny Podkarpackie: Kawa, Kuziemko, Małecka, Paśkiewicz, Pokrywka, Powirska, Smoleń, Stopyra, Wróbel)

 

19.07.-10.08.13. ŚWINOUJŚCIE, SZCZECIN, KOŁOBRZEG, KOSZALIN, MIELNO, UNIEŚCIE.

Tegoroczne lato integrowało Krystyny Podkarpackie z ich imienniczkami z Paryża, Warszawy, Szczecina i Koszalina na Pomorzu Zachodnim. Początek spotkań miał miejsce w Świnoujściu, gdzie udała się Krystyna Mazurówna prosto z Rzeszowa, po ukończeniu zdjęć do spotu filmowego. Do Świnoujścia została zaproszona przez reżysera Krzysztofa Zanussiego, który jest przewodniczy organizowanej po raz piąty „Karuzeli Cooltury” pod hasłem „Miłość i działanie”. Krystyna była uczestniczką paneli dyskusyjnych  „Z miłością nie ma żartów”, „Jakie błędy popełniamy w miłości”, „Pornografia jako miłość skażona?” Podczas spotkania autorskiego prezentowała książkę Burzliwe życie tancerki, a w programie „Gotowanie z gwizdami” przeszkadzała gotować Kamilowi Durczokowi. W spotkaniach tych wzięły udział szczecińskie Krystyna Olszewska za Szczecina i Krystyna Leśniak-Moczuk.

Kolejnym miastem „Krystynowych” spotkań był Szczecin, gdzie po raz drugi  organizowano finał wielkich regat - The Tall Ships’ Races, odbywających się na Bałtyku. Impreza ta ma już długoletnią, ponad 50. letnią historię. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1959 roku przez Anglika Bernarda Morgana. Było to wielkie święto żeglarzy, podczas którego z Anglii do Portugalii popłynęło 21 jednostek. Organizatorzy propagujący ideę wychowania przez żeglarstwo postawili wymogi, aby w każdej jednostce połowa załogi stanowiła młodzież w wieku od 15 do 25 lat.

W dniach 3-6 sierpnia w szczecińskim porcie przy Wałach Chrobrego cumowało 100 żaglowców i jachtów, w tym 22 największe klasy A. Wśród jachtów w klasie D znalazł się nasz rodzimy „Rzeszowiak”. Po przykrych ubiegłorocznych doświadczeniach, dziesięcioosobowa załoga z Rzeszowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, z młodzieżą na pokładzie, wypłynęła w lipcu do Helsinek. Skąd, po pozytywnym przejściu wszystkich niezbędnych inspekcji jachtu pod względem bezpieczeństwa na morzu, rozpoczęła udział w regatach. Pokonując kolejne etapy regat, załoga zawijała do kilku portów, doznając niesamowitych wrażeń żeglowania po wzburzonych wodach Bałtyku. W porcie docelowym na cześć wizyty żaglowców przygotowano najróżniejsze atrakcje dla setek tysięcy odwiedzających nabrzeże. W kilkudniowym programie znalazły się Wake Cup – zawody w wakeboardingu, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inspiracje 2013/Genesis, wystawy w Muzeum Techniki i Komunikacji, Trafostacja Sztuki TRAFO, koncerty, jarmark pod żaglami, strefa dzieci, wesołe miasteczko. Jedną z atrakcji jest barwna parada uczestników regat, w której kapitan „Rzeszowiaka” wraz z załogą przemaszerowali ulicami Szczecina.

Podkarpackiej gościnności zakosztowały Krystyny z Wybrzeża i Warszawy, które zaproszone przez rzeszowską Krystynę, były podejmowane przez żeglarzy z Rzeszowa. Niezwykle serdeczne przyjęcie jednoimiennych kobiet, podgrzało atmosferę na jachcie, skąd rozległy się strofy rzeszowskich piosenek i żeglarskie okrzyki z pozdrawianiem przetaczających się po nabrzeżu tłumów.

Załoga „Rzeszowiaka” ma za sobą wiele żeglarskich doświadczeń. W książce Krystyny Pohl pt. Żeglarze „Rzeszowiak” jest wymieniany przez żeglarkę Martę Sziłajtis-Obiegło z Poznania, jako pierwszy jacht pod polską banderą, który dokonał próby zatoczenia pętli dookoła Skandynawii nie składając masztu i nie zrzucając żagli.

Krystyna Pohl, zaprzyjaźniona z podkarpackimi Krystynami, przybliżyła w swoich książkach znanych polskich sylwetki kapitanów i żeglarzy. Jest ona dziennikarką „Głosu Szczecińskiego i „Obserwatora Morskiego”, publicystką morską i współpracownikiem Uniwersytetu Szczecińskiego. Ponadto jest autorką dziesięciu książek o tematyce morskiej. Uczestniczki ruchu Krystyn, źwiak z Warszawy i Leśniak-Moczuk z Rzeszowa brały udział w niezwykłej uroczystości - wodowania książki Żeglarze opublikowanej w Wydawnictwie ZAPEL tuż przed Finałem Regat w Szczecinie. Matka chrzestna czerwoną różą zamoczoną w wodzie pokropiła książkę i odczytała akt chrztu. Po czym zalakowaną butelkę zawierającą kopię aktu chrztu i okładkę książki  wyrzuciła za burtę. Szczęśliwa znalazczyni butelki pojawiła się na pokładzie żaglowca „Chopin”, gdzie miała miejsce uroczystość. Na pamiątkę otrzymała książkę z dedykacją autorki. 

Z Podkarpacia, pomimo znacznego oddalenia od akwenów morskich, wywodzi się wielu ludzi morza. Poczynając od Henryka Jaskóły, mieszkańca Przemyśla, który jako pierwszy  Polak i trzeci żeglarz w historii światowego jachtingu samotnie opłynął świat, bez zawijania do portów (344 dni w latach 1979-1980), na jachcie „Dar Przemyśla”.

Barwną sylwetką jest kapitan Żeglugi Wielkiej Józef Gawłowicz, z pochodzenia Mielczanin, który pływał o 5 lat dłużej od kapitana Tytanika (i nie zatopił żadnego statku). Jest niezrównanym oratorem o przydomku „złotousty” i autorem wielu znakomitych książek napisanych na kanwie własnych wspomnień z dalekich podróży. Jedna z nich Opowieści nawigacyjne przetłumaczona przez żeglarza Jindricha Kuchejdę na język czeski i wydana w Pradze, została w ciągu jednego dnia sprzedana w liczbie 600 egzemplarzy. Krystyny miały okazję podziwiać bogate zbiory skupowane na wszystkich kontynentach przez kapitana Gawłowicza. Wystawa historycznych i współczesnych dzieł sztuki użytkowej, pamiątek marynistycznych mieszczących się w kilkunastu gablotach oraz oryginalnych obrazów wywieszonych na ścianach sali widowiskowej jest dostępna w hotelu „Verano” w Kołobrzegu.

Spotkaniom Krystyniańskim na Pomorzu Zachodnim nie było końca. Krystyna Rynkun z mężem ochłodzili piwem goszczące w Szczecinie Krystyny. Krystyna Olszewska zaprosiła Rzeszowiankę na rejs po Odrze i Jeziorze Dąbie statkiem Peene Queen, z pokładu którego goście najpierw zwiedzali port szczeciński, urokliwe zielone brzegi jeziora, a przy księżycowej nocy opływając kilkanaście razy wyspę podziwiali mieniące się w blasku kolorowych świateł maszty i reje żaglowców zacumowanych przy kejach, rozpromieniane tłem podświetlonych zabytkowych budowli na Wałach Chrobrego. Krystyna Jarząb z Koszalina gościła w Kołobrzegu, gdzie z Krystyną piszącą te słowa, indoktrynowała „na krystyniańską nutę” lokalne Krystyny, wczasowiczki i kuracjuszki o tym imieniu. Następnie odbyła się rewizyta w Koszalinie, Mielnie i Unieściu.

 

15.08.13. TYCZYN, BOREK STARY. Piesza pielgrzymka podkarpackich Krystyn w święto Wniebowzięcia NMP z Tyczyna do Borku Starego, gdzie na jednym ze wzgórz nazywanym przez okolicznych mieszkańców "Jasną Górą Różańcową" stoi zabytkowy, barokowy kościół, Sanktuarium Matki Boskiej. (Krystyny Podkarpackie: Kawa, Kulas, Leśniak-Moczuk, Paśkiewicz, Pietrucha, Powirska, Zawora)

 

17.08.13. RZESZÓW. Uroczyste otwarcie fontanny multimedialnej na placu obok Filharmonii Podkarpackiej, alei pod Kasztanami i Pałacyku Lubomirskiej.

(Krystyny Podkarpackie: Arciszewska-Budzyń, Bileńki, Jakubiec, Kulas, Kuziemko, Leśniak-Moczuk, Mytych, Paśkiewicz, Pietrucha, Pokrywka, Skowrońska, Smoleń, Stopyra, Świadek, Wróbel, Wróblewska, Zawora) gościnnie: Krystyna Jóźwiak z Warszawy i Krystyna Stasica z Łazisk Górnych.

 

21.08.13. WISŁA. Hotel Gołębiewski. Spotkanie z dwóch Krystyn Mazurówny i Leśniak-Moczuk.

 

25.08.13. CIECHOCIONEK. Na deptaku w Ciechocinku…. Nie! W Muszli Koncertowej

Co roku, od czternastu lat, letnią porą odbywają się w Ciechocinku wybory Miss Krystynki. W kurorcie tym woda mineralna nosi nazwę Krystynka, funkcjonuje tam również sanatorium o tej samej nazwie. Od 2001 roku, kiedy to do Ciechocinka zjechały Krystyny na swój imieninowy czwarty Zjazd, imienniczki z całej Polski przyjeżdżają w wakacje by stanąć na scenie Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym i ubiegać się o tytuł MISS KRYSTYNKI. Rzeszowskie Krystyny mają w tych wydarzeniach niemały dorobek. W latach 2003, 2004, 2005 Krystyna Leśniak-Moczuk zdobywała kolejno następujące zaszczyty: Miss Foto, wejście do finałowej piątki i pierwsza Wicemiss. W 2011 roku Krystyna Lenkowska zdobyła tytuł Miss Krystynki. W 2013 roku po raz pierwszy na wybory te wyjechała trzyosobowa reprezentacja Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich, Krystyny: Bańka, Kulas i Leśniak-Moczuk. W Warszawie dołączyła do nich Krystyna Jóźwiak, zaprzyjaźniona z rzeszowiankami uczestniczka ważniejszych rzeszowskich wydarzeń kulturalnych. W finale XV Jubileuszowych Wyborów Miss Krystynki 2013 znalazły się dwie rzeszowianki: Krystyna Leśniak-Moczuk – Miss Krystynki i Krystyna Wagnerowska (Worosz) - Pierwsza Wicemiss (rzeszowianka mieszkająca od czterech lat w Ciechocinku).

            W pięciu konkurencjach wystąpiło piętnaście Krystyn: Bańka, Jarczyńska, Jóźwiak, Kasperek, Kita, Kogut, Kozioł, Kulas, Leśniak-Moczuk, Łydzińska, Rokita, Wagnerowska, Warczak Wieczorek, Zawadzińska. Są one mieszkankami: Bierunia, Ciechocinka, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Katowic, Kolbuszowej, Konina, Krakowa, Rumii, Rzeszowa, Torunia, Warszawy. W każdej konkurencji kandydatki zaprezentowały się innych strojach. W pierwszym wejściu ich zadaniem było przedstawienie się. Przebrana za pirata, wybrana na miss rzeszowianka wydeklamowała autorski wierszyk:

Mam piękne imię, co brzmi Krystyna, na co dzień jestem pirat dziewczyna.

Wody się boję, bom ssak lądowy i noszę ksywę pirat drogowy.

Dziś przyjechałam tu z Rzeszowa, przy którym każde miasto się chowa.

Bo Rzeszów to innowacji jest stolica, ład, nowoczesność wszystkich zachwyca.

Na Podkarpaciu władzę sprawuję, co dorwę Kryśkę, to integruję.

Jam w Ciechocinku siódmy raz, z wysokiej sceny pozdrawiam Was, kłaniam się w pas.

Druga konkurencja polegała na wygłoszeniu sloganu reklamowego wody mineralnej Krystynka.

Ta sama rzeszowianka ułożyła następujące hasła reklamujące tę słoną wodę:

Krystynki picie umila życie.

Za Wasze zdrowie nie pijcie winka, polecam wodę marki Krystynka.

Woda Krystynka zawsze jest w cenie, po niej u wszystkich mam powodzenie.

Przestań narzekać, nie waż się szlochać, że jakiś bałwan przestał Cię kochać,

I nie rozpaczaj za byle kim, wyćpaj Krystynkę i zdrowo żyj.

Przyjedź do Ciechocinka, napij się wody Krystynka:

- zrób zdjęcie obok Grzybka, reszta to rybka,

- stań na wskazówki zegara i nigdy nie będziesz stara,

- bo Krystynka to woda, po której zawsze będziesz młoda.

W trzeciej konkurencji Krystyny wystąpiły w strojach kąpielowych z epoki fine de siècle, jak ówczesne damy przybywające do wód. 

Na czwarte wyjście, Krystyny z Podkarpacia włożyły swój organizacyjny strój Stowarzyszenia, przygotowany na XV Jubileuszowy Zjazd Krystyn, który odbywał się w Rzeszowie w 2012 roku, a noszony przez członkinie Stowarzyszenia podczas wydarzeń kulturalnych i religijnych w mieście. W historycznych sukniach i w nałęczkach na głowie miały za zadanie poprosić z kilkusetosobowej widowni tancerzy, by na scenie odtańczyć konkursowy taniec. Po prezentacji wyglądu i sprawności tanecznych nastał czas na sprawdzian intelektualny, jako, że tytuł miss zobowiązuje… Ich zadaniem było inteligentnie i dowcipnie odpowiedzieć na pytania quizu oraz dokończyć rozpoczęte przez konferansjera zdania. 

W piątej konkurencji kandydatki do tytułu miss zaprezentowały się w strojach wieczorowych. Przed ogłoszeniem werdyktu szanownego Jury, któremu przewodniczył Marcin Zajączkowski, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A., publiczność brawami nagrodziła każdą Krystynę, a natężenie i intensywność braw była wskaźnikiem do wyboru Miss Publiczności. W tej konkurencji także dwie rzeszowianki zdobyły serie najdłużej trwających braw. Podczas owacji dla Krystyny Wagnerowskiej konferansjerka Krystyna Garbas doliczyła do 37, a dla Krystyny Leśniak-Moczuk - do 35. Jednak Jury postanowiło nie łączyć nagród i tytuł Miss Publiczności zdobyła Krystyna płci męskiej (mąż Krystyny ze Śląska) z powodzeniem odgrywający rolę żony Krystyny, bowiem w plebiscycie tym otrzymał 30 punktów. 

W przerwach pomiędzy poszczególnymi konkurencjami, kuracjuszy, mieszkańców Ciechocinka i ich gości bawił zespół „Jambo Afrika”, śpiewając i tańcząc w rytmie znanych przebojów.

Po zakończeniu uroczystości na scenie w Muszli Koncertowej, odbył się przed Pałacykiem „U Don Wasyla” bankiet uczestniczek wydarzenia z członkami Jury, organizatorami i przedstawicielami mediów. Przygotowaniem imprezy zajmuje się Barbara Matwiej prowadząca restaurację Bristol. Współorganizatorka wydarzenia Maria Anna Lewry wprowadzała rzeszowską Miss w środowisko Ciechocinka, zapraszając ją do hotelu Willa York i lokalu Bristol, a Jadwiga Aleksandrowicz, redaktorka „Gazety Pomorskiej” przeprowadziła wywiad ze świeżo upieczoną Miss.

Zaprzyjaźnione podkarpackie Krystyny z Krystynami z Gliwic, Konina i Warszawy udały się na nocleg do pensjonatu, położonego na obrzeżu Parku Zdrojowego, u niezwykle gościnnego i wesołego Pana Rysia. 

Uzdrowisko Ciechocinek jest fundatorem nagród dla utytułowanych, w postaci weekendowego pobytu dla Krystyn z osobami towarzyszącymi w Domu Zdrojowym w Ciechocinku. 

                                                                                  Krystyna Leśniak-Moczuk

    

25.08.13. RZESZÓW – Plac przy ul. Monte Casino 4. Rodzinne pożegnanie wakacji „Trzeźwe Podkarpacie” Organizatorzy Parafia Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Duszpasterstwo Akademickie EMAUS Zakon Rycerzy Kolumba, Rada Osiedla Mieszka I. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowe Miasto, Kwestowanie Krystyn – sprzedaż cegiełek na budowę Kościoła Akademickiego.

(Krystyny Podkarpackie: Arciszewska-Budzyń, Kuziemko, Małecka, Powirska, Stopyra, Wróbel)

 

28.08.13. ŁAŃCUT. LEŻAJSK -  Synagoga, park wokół Zamku-Muzeum, Maneż, Grób Elimelecha, Bazylika. Gość z Warszawy Katarzyna Anna Bulla. (Krystyny Podkarpackie: Arciszewska-Budzyń, Leśniak-Moczuk Małecka)

 

31.08.13. JAROSŁAW. Klub Biznesu Jerzego Popka. Koncert Aloszy Awdiejewa  z Krakowa – profesora polonistyki ze Lwowa, kabareciarza, piosenkarza, gitarzysty. Występ z dwoma gitarzystami. Wręczenie Kalendarzy Krystyniańskich artystom, książki Fenomen Krystyn Jerzemu Popkowi, odznak Zjazdu Krystyn w Rzeszowie burmistrzowi miasta Jarosławia – zaproszenie na III Podkarpackie Imieniny Krystyn do Jarosławia w 2015 roku.

Newsletter

projekt i realizacja: BigCom